Coboty – nieduże roboty przemysłowe do zadań specjalnych

Coboty – nieduże roboty przemysłowe do zadań specjalnych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Roboty przemysłowe wcale nie muszą być maszynami o dużych gabarytach przeznaczonych wyłącznie dla wielkiego biznesu. W technologii dominuje obecnie trend miniaturyzacji, czyli zmniejszania rozmiarów różnych urządzeń, bez straty dla ich pełnej użyteczności. Świetnym przykładem inteligentne ramię robota – cobot. Dowiedzmy się więcej o tym nowoczesnym, poręcznym robocie o ogromnych możliwościach.

Cobot – co to za to typ robota?

Nie ulega wątpliwości, że wiele osób nie słyszało nigdy nazwy “cobot”. Spieszymy więc z wytłumaczeniem, co się kryje za tym terminem. Cobot to skrót od angielskiego terminu “collaborative robot”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza – robota zaprojektowanego do współpracy z człowiekiem. Zostały do tego celu dokładnie przystosowane, między innymi za sprawą wbudowanych czujników i systemów bezpieczeństwa. Nie ma więc obaw, że podczas kooperacji z cobotem dojdzie do groźnych zdarzeń (wypadków, urazów).

Coboty – roboty przemysłowe pełne zalet

Jak więc widzimy, coboty to roboty przemysłowe nowej generacji stworzone do współpracy z ludźmi. Inteligentne, pełne użytecznych funkcjonalności, które sprawiają, że można je wykorzystać w praktycznie każdym obszarze działalności. Lekkie i poręczne, cechuje je mały rozmiar i niska waga, dzięki czemu można przenosić je z miejsca na miejsce, co pozwala wykorzystywać je w różnych czynnościach w procesie produkcyjnym.

Są bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze, zaprojektowane dokładnie w ten sposób, żeby każdy – nawet osoba bez wcześniejszego doświadczenia – poradził sobie z ich programowaniem. Zapewniają szybki zwrot z inwestycji. Niedrogie w eksploatacji. Dzięki temu, że zostały stworzone do bezpośredniej pracy z ludźmi, są maksymalnie bezpieczne w użytkowaniu. Wyręczają pracowników w zakresie najtrudniejszych i najbardziej żmudnych zadań.

Coboty – dlaczego powstały?

Coboty zostały stworzone przez duńską firmę Universal Robots. Twórcom przyświecała myśl, by zaprojektować roboty będące alternatywą dla dużych, drogich i nieporęcznych maszyn, które zdominowały rynek robotyki. Postanowiono przerwać ten trend, projektując maszyny idealne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pierwsze coboty pojawiły się w 2008 roku, najpierw na zagranicznych rynkach (duńskim i niemieckim), później zaś stały się dostępne dla klientów z innych krajów, w tym Polski. Jeśli mamy swoją firmę i chcemy zautomatyzować proces produkcji, powinniśmy zainteresować się cobotami Universal Robots. Te roboty przemysłowe nowej generacji dostępne są w różnych wariantach. Poznajmy je!

Coboty – jakie rodzaje są dostępne?

Firma Universal Robots oferuje coboty o różnej wadze udźwigu: 3 kg, 5 kg, 10 kg i 16 kg. UR3e o najmniejszym udźwigu (3 kg) nadaje się idealnie do lekkich zadań montażowych. Zachwycają jego doskonałe parametry – nieduża waga (11 kg) i możliwość obrotu o 360 stopni na wszystkich przegubach. Lekki i elastyczny jest również model UR5e – zaprojektowany, by efektywnie automatyzować powtarzalne i niebezpieczne czynności. Największy w ofercie Universal Robots – model UR10e zapewnia udźwig do 12,5 kg, można go więc stosować do operowania na większych przedmiotach. Zwraca uwagę jego pokaźny promień zasięgu do 1300 mm. Ostatnio z nich – UR16e świetnie sprawdza się do wszelkich prac na stole na odrębnym stanowisku, perfekcyjnie radząc sobie z takimi czynnościami jak podnoszenie, montaż i precyzyjne przenoszenie elementów.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*