1. Porównanie materiałów stosowanych w jednorazowych artykułach ochronnych – nitryl, lateks i winyl
  2. Jak wybrać odpowiednie złącza i przewody dla Twojej elektroniki?
  3. Poradnik do wyboru odpowiedniego kabla audio-video i jego zastosowań
  4. Jak wybrać odpowiedni przekaźnik dla automatyki przemysłowej?
  5. Jak skuteczna ochrona antywirusowa może zabezpieczyć twoją prywatność online
  6. Zasady bezpiecznej obsługi i konserwacji maszyn do cięcia strumieniem wodnym
  7. Poradnik dla początkujących: Jak wybrać idealną maszynę do tworzenia własnych projektów
  8. Jak system JobRouter może przyczynić się do redukcji papieru w firmie – automatyzacja procesów biznesowych w firmie
  9. Porównanie oryginalnych i zamiennych tonerów. Które są bardziej ekonomiczne?
  10. Jak wybierać odpowiednie tusze do drukowania w wysokiej jakości?
  11. Jak wykorzystać zaawansowane funkcje nowego iPhone’a dla maksymalnej produktywności?
  12. Jak wybrać idealną używaną drukarkę laserową z funkcją skanowania – poradnik dla początkujących
  13. Jak wybrać idealne urządzenia do monitoringu swojego inteligentnego domu?
  14. Jak wykorzystanie programów CAD i CAM może zwiększyć efektywność produkcji w branży stolarskiej?
  15. Dźwigi i dźwigniki — czym są i jak mogą pomóc twojej firmie?
  16. Poradnik dla instalatorów – jak wybierać najlepsze produkty elektryczne na rynku
  17. Jak dokładnie działają panele fotowoltaiczne?
  18. Platforma B2B – dlaczego warto ją posiadać?
  19. Drukarki 3D – jak działa ta nowoczesna technologia?
  20. Roboty na ratunek, czyli nowi pracownicy japońskich sklepów
  21. Co można osiągnąć dzięki Przemysłowi 4.0?
  22. Przemysł 4.0 – kiedy nadejdzie kolejna rewolucja
  23. Przemysł 4.0 – czym jest?
  24. Tarcza antykryzysowa. Porozumienie Agencji Rozwoju Przemysłu i Pekao Leasing
  25. Coboty – nieduże roboty przemysłowe do zadań specjalnych
  26. Płatność dłonią w Amazonie. Jak to działa?
  27. Co może obejmować automatyka przemysłowa?
  28. Elektronika praktyczna i wiedza w niej konieczna: EMC – co to oznacza?
  29. Czym właściwie jest Big Tech
  30. Zautomatyzowany marketing – sztuczna inteligencja za ladą

Rozwój przemysłu jest jednym z najważniejszych czynników determinujących przyszłość całego świata, a od jego kondycji zależy gospodarka wszystkich rynków. Obecnie rozpoczyna się wdrażanie przemysłu 4.0 – na czym on polega?

Rewolucja przemysłowa

Świat przeszedł już cztery rewolucje przemysłowe, które pchnęły jego rozwój naprzód. Przemysł 1.0 stał pod znakiem silnika parowego, który zdecydowanie usprawnił procesy produkcyjne oraz dystrybucyjne i dał początek erze industrializacji. W Przemyśle 2.0 nastąpiła elektryfikacja, czyli zamiana silników parowych na te zasilane energią elektryczną. To jej przypisuje się między innymi znaczne przyspieszenie wszelkich czynności związanych z wytwórstwem. Przemysł 3.0 dał początek cyfryzacji i obecnie znajdujemy się u jego schyłku. W tym cyklu przemysł polega na szerokim zastosowaniu komputerów i układów scalonych w każdym procesie przemysłowym, co umożliwia precyzyjne wytwarzanie najmniejszych produktów oraz płynne sterowanie setką różnych parametrów czy możliwość wytworzenia setek tysięcy produktów w ciągu godziny. Nieustanny rozwój Przemysłu 3.0 sprawił, że obecnie większość firm dysponuje rozwiązaniami wchodzącymi w jego zakres. Czym jest jednak nadchodzący Przemysł 4.0?

Przemysł 4.0 – podstawowe fakty i definicje

Przemysł 4.0 jest naturalnym rozwinięciem Przemysłu 3.0, a jego funkcjonalność jest z nim blisko powiązana. Polega na całkowitym zespoleniu maszyn produkcyjnych ze światem zewnętrznym, co ma umożliwić niezwykle szybkie prace produkcyjne bez udziału obsługi oraz osób trzecich. Zaawansowane sieci komunikacyjne mają integrować ludzi i maszyny sterowane cyfrowo ze światem zewnętrznym za pomocą internetu oraz szczególnie zaawansowanych technologii informacyjnych. Takie rozwiązanie daje mnóstwo korzyści, wśród których można wymienić między innymi precyzyjną możliwość identyfikacji materiałów używanych do produkcji czy opcję komunikacji pomiędzy poszczególnymi częściami całej linii produkcyjnej. To jednak w dalszym ciągu nie wszystko.

Przemysł 4.0 to także płynny i niezaburzony przepływ informacji z działu IT do maszyn oraz z maszyn do działu IT, co zapewnia możliwość precyzyjnego sterowania nimi przez osoby znajdujące się w zupełnie innym miejscu. Z kolei przesył danych z urządzeń do działu IT zapewnia możliwość bieżącej kontroli nad procesami produkcyjnymi i wprowadzanie ewentualnych poprawek “w locie”.

Pełna automatyzacja wszelkich rozwiązań produkcyjnych

Dla wielu osób Przemysł 4.0 jest pojęciem niczym z powieści science-fiction, choć tak naprawdę jego wdrażanie rozpoczęło się już na dobre. Widać to między innymi po pełnej informatyzacji całego procesu produkcyjnego. Jeszcze do niedawna wszelkie czynności związane z obsługą maszyn były realizowane przez inżynierów i manualne wdrażanie poprawek. Przemysł 4.0 ma zmienić to podejście i umożliwić podejmowanie najważniejszych decyzji szczególnie zaawansowanym algorytmom sterującym i maszynom, a nawet sztucznej inteligencji AI z uczeniem maszynowym.

Zalety Przemysłu 4.0 – co odczujemy najbardziej?

Przemysł 4.0 ma bardzo wiele zalet, które docenią nie tylko przedsiębiorcy, lecz także konsumenci oraz cały łańcuch dostaw. Ogromną zaletą tego nowoczesnego pojęcia jest między innymi pełna indywidualizacja produktów zorientowana na klienta, która pozwala na natychmiastową reakcję na ich indywidualne potrzeby. Dzieje się tak dlatego, że dostosowanie maszyn do nowych warunków ich pracy będzie przebiegało w sposób automatyczny i przez sieć internetową lub lokalną, sterowaną zdalnie lub przez wbudowane jednostki obliczeniowe. Zintegrowanie wielu systemów produkcyjnych zapewni przy tym łatwe zarządzanie dziesiątkami wariantów produktów i ich produkcją.

Co ważne, całym procesem produkcyjnym będzie można sterować w sposób całkowicie zautomatyzowany, bez bezpośrednich poleceń wprowadzanych do systemu przez pracownika. Urządzenia, dzięki jednostce sterującej, będą niezależnie modyfikować swoje ustawienia i na bieżąco dostosowywać je do obecnych warunków na podstawie danych wejścia/wyjścia, np. rodzaju materiału, jego struktury, wagi czy temperatury.

Fundamentalną zasadą Przemysłu 4.0 jest pełne połączenie świata wirtualnego z rzeczywistym i wdrażanie inteligentnych systemów produkcji, w których wszystkie elementy składowe linii produkcyjnych są ze sobą ściśle połączone i mogą wymieniać się informacjami. Zapewni to najszybszy rozwój technologii po okresie Przemysłu 3.0.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik

0 Komentarzy

Napisz komentarz