Co można osiągnąć dzięki Przemysłowi 4.0?

Co można osiągnąć dzięki Przemysłowi 4.0?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Cyfryzacja większości gałęzi przemysłu postępuje od wielu lat i jest już na bardzo zaawansowanym poziomie. Przemysł 4.0 jest terminem określającym sposób integracji maszyn i systemów oraz określa, jak zwiększyć wydajność produkcji za jej pomocą.

Czym dokładnie jest Przemysł 4.0?

Platforma Przemysł 4.0 ma integrować i koordynować pracę różnych gałęzi gospodarki, z wyszczególnieniem dostawców i odbiorców technologii. Postęp technologiczny ma ogromny wpływ na większość przemysłu – i nie tylko, ponieważ skutki cyfryzacji odczuwamy wszyscy w życiu codziennym. Po raz pierwszy dane stają się niejako surowcem. Zastosowanie technologii w przemyśle pozwala jeszcze lepiej dopasować produkty do indywidualnych potrzeb konsumentów, a przy okazji zminimalizować koszty oraz zwiększyć jakość oferowanych usług i towarów.

Cyfryzacja pozwoliła na uporządkowanie i przesyłanie danych na skalę wcześniej niespotykaną w historii. Z pewnością duży udział w tym procesie mają internet i fakt, że zarówno firmy, jak i jednostki prywatne mają do niego swobodny dostęp, a jego udział jest coraz większy w życiu ludzi. Duża część maszyn i urządzeń elektronicznych jest podłączona do sieci, nieustannie odbiera i przesyła do niej nowe dane. Przemysł 4.0 ma na celu normalizację tego procesu, aby w jak największym stopniu zintegrować i zoptymalizować produkcję.

Czwarta rewolucja przemysłowa – założenia i benefity

Przemysł 4.0 ma na celu przede wszystkim integrację inteligentnych urządzeń i wprowadzenie zmian mających na celu optymalizację i zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych. Szeroko rozpowszechniona cyfryzacja pozwala na wprowadzenie zmian w asortymencie i sposobach produkcji zgodnie z potrzebami rynku. Czwarta rewolucja przemysłowa w założeniu chce jeszcze silniej umocnić pozycję technologii cyfrowej nad klasyczną. 

Czwarta rewolucja przemysłowa ma prawo bytu tylko dzięki powstaniu i upowszechnieniu ogólnoświatowego systemu połączeń między urządzeniami. Internet pozwala uzyskać dostęp do ogromnych ilości danych z całego świata w czasie rzeczywistym. Dzięki tym informacjom producenci mogą zwiększać wydajność produkcji i maksymalizować jej produktywność poprzez usprawnianie wielu procesów. Wdrożenie systemu Przemysł 4.0 do firmy dzięki poprawie wydajności i podniesieniu jakości usług sprawia, że przedsiębiorstwo staje się konkurencyjne na rynku.

Czwarta rewolucja przemysłowa – jakie były trzy poprzednie?

Skoro mówimy o czwartej rewolucji przemysłowej, warto wspomnieć o poprzednich trzech, bez których nie bylibyśmy teraz w tym miejscu. Historia przemysłu widziała już trzy spore rewolucje, z których każda przyniosła duży postęp i dała pole do kolejnych zmian.

  • Pierwsza rewolucja przemysłowa: mechanizacja. Ogromnym krokiem dla technologii było wynalezienie silnika parowego i wdrożenie go do przemysłu. W ten sposób rozpoczęła się industrializacja.
  • Druga rewolucja przemysłowa: elektryfikacja. Urządzenia elektryczne przez wyparcie silników parowych zwiększyły wydajność linii produkcyjnych.
  • Trzecia rewolucja przemysłowa: cyfryzacja. Opracowanie specjalnych programów umożliwiających przetwarzanie danych i sterowanie maszynami w znaczący sposób zwiększyło wydajność i zoptymalizowało procesy produkcyjne.

Czwarta rewolucja przemysłowa, której obecnie jesteśmy świadkami, to natomiast integracja systemów i tworzenie sieci. Model Przemysłu 4.0 zakłada koordynację i integrację pracy ludzi i maszyn z internetem.

Zdj. główne: Alexander Dummer/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*