W dzisiejszych czasach konkurencja w przemyśle jest naprawdę wysoka i wymaga najlepszej jakości, spójnych produktów w jak najbardziej konkurencyjnej cenie. Aby sprostać temu wyzwaniu, wiele gałęzi przemysłu wprowadza nowe projekty produktów oraz innowacyjne techniki produkcji z wykorzystaniem urządzeń zautomatyzowanych. Automatyka przemysłowa to dziedzina, która zdecydowanie wpisuje się w temat usprawniania i optymalizacji produkcji. Opowiadamy, czym zajmuje się i co obejmuje ta dziedzina przemysłu.
Czym jest automatyka przemysłowa?
To gałąź inżynierii, odpowiadająca za automatyzację procesów produkcyjnych. Umożliwia przede wszystkim tworzenie nowoczesnych, całkowicie zautomatyzowanych linii, które zwiększają jakość pracy oraz wydajność całej produkcji, co wiąże się nierozerwalnie ze wzrostem zysków. W skrócie – automatyka przemysłowa to technologia, która pozwala produkować więcej, szybciej i taniej.
Chcąc precyzyjniej scharakteryzować tę dziedzinę, automatyka przemysłowa polega na wytwarzaniu urządzeń i ich elementów, które po połączeniu składają się na automatyczne systemy o wielu funkcjach. Można więc powiedzieć, że przyczynia się ona do robotyzacji i automatyzacji przemysłu w skali globalnej.
Jakie dziedziny obejmuje automatyka przemysłowa?
Wiadomo już, czym jest automatyka przemysłowa, jednak prawdziwe pytanie brzmi, czym zajmuje się w praktyce? Ta dziedzina produkcji może zostać podzielona na kilka segmentów, z których każdy ma nieco inną specyfikę i specjalizację:
- Automatyka stała lub twarda – jest wykorzystywana przede wszystkim do wykonywania stałych i powtarzalnych operacji. Ma to na celu osiągnięcie jak najwyższych wskaźników produkcji. Do automatyzacji montażu i przetwarzania sekwencji używa się specjalnego, dedykowanego do tego celu sprzętu, który oferuje sklep internetowy z automatyką przemysłową. Po zastosowaniu takiego rodzaju automatyzacji, dość trudno jest zmodyfikować w jakikolwiek sposób projekt produktu. Jest to w związku z tym opcja nieelastyczna i mało skuteczna, jeśli chodzi o różnorodność produktów. Znacząco zwiększa jednak wydajność i tempo produkcji, czym zmniejsza koszty jednostkowe. Niektóre tego rodzaju systemy wykorzystuje się w lakierniach czy przy procesie destylacji.
- Automatyzacja programowalna – w tej automatyce zmienne mogą być operacje montażowe lub przetwórcze. Można to osiągnąć poprzez modyfikację programu sterującego w zautomatyzowanych urządzeniach. Najlepiej sprawdza się w procesie produkcji seryjnej, przy objętości produktu jest od średniej do dużej. Trudno jest jednak zmienić i skonfigurować system dla nowego produktu lub sekwencji operacji, a taka rekonfiguracja wymaga dużo wysiłku i jest dość czasochłonna. Są to maszyny sterowane numerycznie, na przykład roboty przemysłowe.
- Elastyczna lub miękka automatyzacja – to system automatyzacji, który oferuje dużą elastyczność w dokonywaniu zmian w projekcie produktu. Zmiany te mogą być wykonywane szybko za pomocą poleceń wydawanych w formie kodów przez operatorów. Takie rozwiązanie pozwala producentom na wytwarzanie wielu produktów o różnych parametrach, w ramach jednego, połączonego procesu. Przykładami są tu na przykład automatycznie sterowane pojazdy, na przykład samochody, lub wielofunkcyjne maszyny CNC.
Zdjęcie główne: pexels.com/Helena Lopes